2. היום שני ימים לעומר - גבורה שבחסד

להקראת המאמר
יום רביעי ט"ז ניסן ה'תשע"ד
הנקודה שבמאמר
אהבה צריכה להיות בונה ולא הורסת. אהבה מבוקרת היא לטובת הזולת הנאהב שלא יהיה תלותי יותר מדי, וגם לטובת האוהב שלא יהיה מנוצל יותר מדי. עזרה לזולת היא דבר נפלא, אולם רק במידת היכולת ובמידת הצורך. גם העוזר מוגבל ביכולתו וגם מי שזקוק לעזרה רוצה להרגיש שהוא עצמו פועל למען עצמו.
מאת שולמית שמידע
היום שני ימים לעומר - גבורה שבחסד

 

לסדר ספירת העומר של השנה 

 

כשם שתחילת בניינו של עולם הוא בחסד, כך אהבה היא היסוד לבניית חיים משותפים. אי אפשר לחיות ביחד ללא אהבה! אין אפשרות ליצור יחסי אנוש תקינים בלי הבסיס החשוב של אהבת הזולת!

 

בכל זאת גם חסד וגם אהבה צריכים להיות מכוונים, מבוקרים ומאוזנים. חסד ואהבה בלי גבול, בלי גבורה, בלי צמצום, ללא סייגים נועד לכישלון מראשיתו. אהבה ללא גבול נותנת הרגשת חנק ויוצרת בעיות גדולות בחינוך. חייבים לתת חופש, פסק זמן, מנוחה ומרחב עצמי למי שאוהבים. גם האוהב צריך מנוחה שלא יהיה משועבד לנאהב. לכל אדם מגיע חירות וזמן פנוי להתבונן בעצמו ובצרכיו הוא.

 

אם כן, אהבה צריכה להיות בונה ולא הורסת. אהבה מבוקרת היא לטובת הזולת הנאהב שלא יהיה תלותי יותר מדי, וגם לטובת האוהב שלא יהיה מנוצל יותר מדי. עזרה לזולת היא דבר נפלא, אולם רק במידת היכולת ובמידת הצורך. גם העוזר מוגבל ביכולתו וגם מי שזקוק לעזרה רוצה להרגיש שהוא עצמו פועל למען עצמו.

 

גם האוהבים הגדולים ביותר חייבים לתת כבוד ומרחב מחיה זה לזה. והעיקר, שהאהבה לא תהיה אהבה התלויה בדבר, האוהב צריך להתבונן אם הוא אוהב את הזולת באמת או שהוא אוהב רק את עצמו ובראותו את האהוב כחלק ממנו הבטל וכפוף אליו, הוא פשוט מרחיב את ה"אני" של עצמו ו"בולע" את אהובו, ובאהבתו ממלא רק את הצרכים האנוכיים שלו ולא את צרכי האהוב. לכן תנאי ראשון באהבה להרגיש את הזולת ולדעת מהם צרכיו האמיתיים.

 

אם כן, חסד וגבורה אף בהיותם ניגודים, בהשתלבותם הנכונה הם יוצרים הרמוניה נפלאה באהבה, כמו שתי הידים שלנו "זרוע ימין" המקבילה ל"חסד" ו"זרוע שמאל" המקבילה ל"גבורה" שפועלות את פעולתן ביחד ומסייעות זו לזו.

 

אלא שבניגוד לידים שלפעמים עושות פעולה אחת ופעמים הן עושות פעולות מנוגדות זו לזו ובכל זאת נותנות תוצאה רצויה אחת, החסד והגבורה תמיד פועלות פעולות מנוגדות, כאשר הגבורה היא הכח המנגד לחסד שיוצר את האיזון וההרמוניה שבחסד ובאהבה.

 

ועוד יש להתבונן בעובדה שיד ימין חזקה ואילו יד שמאל כהה, ללמדנו שלעולם עלינו להגביר את החסד על הגבורה, וכמו שנאמר: "לעולם תהא שמאל דוחה וימין מקרבת".

 

אז הבה ניתן לאהובים שלנו את האהבה האמיתית והנכונה, כאשר אנו דואגים לצרכים שלהם ולא לצרכים שלנו. 

, ,
עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.