4. היום ארבעה ימים לעומר - נצח שבחסד

להקראת המאמר
שבת י"ט ניסן ה'תשע"ד
הנקודה שבמאמר
מכיון ששורש מידת הנצח הוא בעצם הנפש, הרי שאין בו שינוי ואינו מתחלף לעולם, כך כאשר תתכלל מידת הנצח במידת החסד נוכל לקיים את מצוות אהבת ישראל ומצוות אהבת ה' באופן נצחי בשמחה ובטוב לבב ובשלימות.
מאת שולמית שמידע
היום ארבעה ימים לעומר - נצח שבחסד

 

לסדר ספירת העומר של השנה 

 

אחרי שהפנמנו שגם אהבה אמיתית ועזה צריכה להיות בהגבלה וצמצום (גבורה שבחסד) כדי לתת מרחב מחיה לנאהב, ולאפשר לאוהב לאהוב בלי שינוצל יתר על המידה, ולהשתמש במידת התפארת מידת הרחמים (תפארת שבחסד) כדי לאהוב גם מי שלדעתנו אינו ראוי לאהבה, וכדי ליצור יחסי אהבה שלמים ובריאים, באה מידת הנצח שמקורה בעצם הנפש לחזק בנו את תוקף האהבה (נצח שבחסד), לתת לנו סבלנות להתמיד בה, והעיקר להזרים בנו כוחות שנוכל לנצח כל גורם ומונע המנסים לפגום באהבה שלנו ליקירינו.

 

ואכן, היכולת לאהוב היא מתנה משמים, אהבה היא תענוג הן לנותן והן למקבל וכל אדם רוצה לזכות בה, אלא שלפעמים יש מניעות והפרעות, ובשביל לנצח את האויב המפריע לנו בעבודת האהבה, הן באהבת ישראל והן באהבת ה', קודם כל עלינו להיות מודעים שתמיד יכול להיות איזה גורם שעשוי להפריע לנו, דוקא משום שזוהי עבודת קודש והיא הבסיס לחיים טובים ומאושרים. בד בבד נעורר את האהבה הן במחשבה הן בדיבור והן במעשה באופן תמידי ונתחזק בהחלטה נחושה ובתוקף, שלא להיכנע לשום לחץ של היצר הרע המעמיד אותנו בנסיונות קשים, ושם לנו אבני נגף שיפריעו לנו לבטא את אהבתנו. נתאמץ להסיר את אבני הנגף בדרכנו לבטא את אהבתנו ונהפוך אותם לאבני דרך לחיזוק הקשר עם יקירינו, ומובטח לנו שננצח את היצר הרע. כי מכיון ששורש מידת הנצח הוא בעצם הנפש, הרי שאין בו שינוי ואינו מתחלף לעולם, כך כאשר תתכלל מידת הנצח במידת החסד נוכל לקיים את מצוות אהבת ישראל ומצוות אהבת ה' באופן נצחי בשמחה ובטוב לבב ובשלימות. 

, ,
עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.