21. היום אחד ועשרים יום לעומר – מלכות שבתפארת

להקראת המאמר
יום שלישי ו' אייר ה'תשע"ד
הנקודה שבמאמר
עם ישראל דומים ללבנה (ספירת המלכות) ומונים ללבנה המקבלת את כל אורה מן השמש. וכאשר הם מבטלים את היש שלהם ומתרוקנים מכל גאוה אז באה לידי גילוי עצמתם וכח שליטתם לא רק כבני מלכים אלא כמלכים ממש באהבה, רחמים וכבוד כלפי עצמם וכלפי זולתם. זהו עניינה של מידת המלכות שבתפארת.
מאת שולמית שמידע
היום אחד ועשרים יום לעומר – מלכות שבתפארת

 

לסדר ספירת העומר של השנה 

 

אנו מתקרבים לקראת השלמת העבודה במידת התפארת שביכולתה לחבר הפכים, שלכן היא הממוצע בין מידת החסד למידת הגבורה. ולמעשה היא כוללת את כל המידות, ולכן עולה עד פנימיות הכתר. ועיקר כוחה והשפעתה הוא בהיותה מידת הרחמים ומידת האמת.

 

מידת התפארת שכולה פאר היא מידתו של הקדוש ברוך הוא המלך המשובח והמפואר בכל התשבחות, היא מידת התורה המפוארת, שעיקר תכליתה להרבות שלום בעולם וכולה אמת, והיא מידתו של עם ישראל, שהם מעשה ידיו של הקדוש ברוך הוא ובהם הוא מתפאר.

 

על כן, ראוי לשבח ולפאר את הקדוש ברוך בכל עת ובכל שעה, וכמובן לתת כבוד לתורה שהיא שעשועי המלך בעצמותו ובעיקר לשמור את כל הכתוב בה. וכמו כן, לתת כבוד והדר לכל יהודי באשר הוא, כי בעם ישראל ה' מתפאר. ועל ידי זה נשדרג ונשכלל את קיום המצוות: אהבת ה' ואהבת ישראל, שבהן נכללת גם אהבת התורה.  

 

*

 

אם כן, לאחר שהתעמקנו במידת התפארת על כל סעיפיה, ולמדנו לתת אהבה לכל יהודי מתוך שימת לב שאהבה צריכה להיות מאוזנת, ושרק באהבה באופן כזה יש חן ויופי כיאות למידת התפארת, והבנו שאהבה היא אמיתית רק כאשר יש בה התמדה והמשכיות כראוי למידת הנצח, ושאהבה צריכה להיות מתוך ענוה כפי שדורשת מידת ההוד, ומתוך קשר של ממש בהתאם למידת היסוד - הגענו למידת המלכות הדורשת מאתנו להתנהג כמלכים ולהתייחס לזולת כאילו הם מלכים.

 

עם זאת למדנו שעלינו לרחם על נשמתנו שירדה פלאים ממקומה המכובד תחת כסא הכבוד לעולם השפל, שעל כן עלינו לשמור עליה, לזכך אותה ולטהרה, מתוך הבנה שמידת הרחמים מעוררת את מידת האהבה, וכאשר נאהב את עצמנו מאהב גם את זולתנו.  

 

*

 

ואכן, שבוע התפארת מגיע לפסגתו בספירת המלכות. הספירה שאין לה מעצמה כלום ובביטול מוחלט היא מקבלת כל כוחה מכל הספירות שקדמו לה. ומאחר שהיתה כלי קיבול נפלא מכל הספירות יש לה כוחות מרובים לברוא את כל העולמות שמתחתיה.

 

כמו כן, בכוחות הנפש שבאדם שהשתלשלו מהספירות העליונות, המלכות היא הכח המצטיין בענוה אמיתית, לכן בכוחו להכיל לשלוט ולהנהיג את העולם החיצוני באין מפריע.

 

ואכן עם ישראל דומים ללבנה (ספירת המלכות) ומונים ללבנה המקבלת את כל אורה מן השמש. וכאשר הם מבטלים את היש שלהם ומתרוקנים מכל גאוה אז באה לידי גילוי עצמתם וכח שליטתם לא רק כבני מלכים אלא כמלכים ממש באהבה רחמים וכבוד על עצמם ועל זולתם. זהו עניינה של מידת המלכות שבתפארת.

 

, , ,
עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.