41. היום אחד וארבעים יום לעומר – יסוד שביסוד

להקראת המאמר
יום שני כ"ו אייר ה'תשע"ד
הנקודה שבמאמר
כאשר אנו עוסקים במידת היסוד, מיד עולה לפנינו הפתיחה של הספר היד החזקה להרמב"ם: יסוד היסודות ועמוד החכמות לידע שיש שם מצוי ראשון, וכל הנמצאים משמים וארץ ומה שביניהם לא נמצאו אלא מאמיתת הימצאו".
מאת שולמית שמידע
היום אחד וארבעים יום לעומר – יסוד שביסוד

 

לסדר ספירת העומר של השנה 

 

מידת היסוד קשורה בכח האין סוף והיא יסוד החיים, ומידת יסוד שביסוד היא החיים שבחיים - תכלית היסוד. היהדות מעודדת את אהבת החיים ואת העמדת הדורות, שבזה נכללים כל היצרים והדחפים המביאים חיים לעולם שכולם, כאשר נעשים בקדושה, רצויים לפני המקום. שכן תכלית בריאת העולם היא גילוי כח האין סוף הבא לידי גילוי בהעמדת ריבוי תולדות, שהרי "לא תוהו בראה" אלא "לשבת יצרה".

 

ואכן כוחה של מידת היסוד היא ביצירת חיים, וכאשר מידת היסוד נכללת במידת היסוד עצמה, היא מתעצמת ומזדככת ועולה למדרגה חדשה של התקשרות אמיתית ופנימית שאינה מסתפקת בגשמיות אלא מתעלה לרוחנית, ואינה מסתפקת בגבול אלא שואפת לבלי גבול, וכמו שמאחלים לכל זוג העומד לפני נישואין - "בנין עדי עד".

 

כאשר אנו עוסקים במידת היסוד, מיד עולה לפנינו הפתיחה של הספר היד החזקה להרמב"ם: יסוד היסודות ועמוד החכמות לידע שיש שם מצוי ראשון, וכל הנמצאים משמים וארץ ומה שביניהם לא נמצאו אלא מאמיתת הימצאו".

 

ומכאן, שההתקשרות החשובה ביותר היא התקשרות האדם עם בוראו, המהוה ומחיה ומקיים אותו בכל רגע מחדש. והתקשרות זו הנובעת מתוך ידיעת אלוקות עבודה גדולה היא. אם כן, ידיעת אלוקות היא מצוה רמה ונישאה, וכמו שכתוב: "דע את אלוקי אביך ועבדהו בלב שלם ובנפש חפצה".

 

גם התקשרות בין בין בני אדם מחייבת ידיעה. על אדם הראשון נאמר: "והאדם ידע את חוה אשתו". יחס של ידיעה הוא יחס של "אני ואתה שוים" ולמעלה מזה, יחס של "אתה ואני חד ממש". יחס כזה יוצר קשר אמיתי! בניגוד ליחס של "אני והלז" שהוא יחס של ריחוק. ואכן, כדי ליצור התקשרות אמיתית רוחנית עד בלי גבול, צריך להכיר את הזולת להבין אותו להזדהות עם רגשותיו ולדעת את מכאוביו ומחסוריו ולהשתדל לעזור לו. זהו הקשר שמחייבת מידת יסוד שביסוד.       

, , , ,
עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.