42. היום שנים וארבעים יום לעומר – מלכות שביסוד

להקראת המאמר
יום שלישי כ"ז אייר ה'תשע"ד
הנקודה שבמאמר
כאשר מדובר על מידת מלכות שביסוד, הרי שאין שתי המידות יסוד ומלכות פועלות כשתי יחידות נפרדות אלא כיחידה אחת. שאז המלכות נכללת ביסוד ומתבטלת בתוכה לחלוטין.
מאת שולמית שמידע
היום שנים וארבעים יום לעומר – מלכות שביסוד

 

לסדר ספירת העומר של השנה 

 

ספירת היסוד הכוללת בתוכה את כל המידות שלפניה מעבירה אותן לספירת המלכות. אם כן, מידת היסוד היא בבחינת המשפיע ואילו מידת המלכות, שלית לה מגרמה כלום, היא בבחינת המקבל על מנת להעביר שפע לעולם.

 

אולם כאשר מדובר על מידת מלכות שביסוד, הרי שאין שתי המידות יסוד ומלכות פועלות כשתי יחידות נפרדות אלא כיחידה אחת. שאז המלכות נכללת ביסוד ומתבטלת בתוכה לחלוטין.

 

התופעה של התכללות מוחלטת של "מלכות" ב"יסוד" היא התופעה של בריאת אדם הראשון קודם בריאת חוה (קודם הנסירה), שאז חוה היתה חלק בלתי נפרד מאדם הראשון, אולם במצב זה היה אדם הראשון בבחינת "לבדו". אמנם אדם וחוה היו באחדות אולם בבחינת "אחור באחור", ואין זה המצב האידאלי. אז החליט הקדוש ברוך הוא ברב חסדו - "לא טוב היות האדם לבדו, אעשה לו עזר כנגדו". הוא ניסר את האדם ומצלע אחת ברא את האשה, כדי שיהיו אדם וחוה זה מול זו "פנים בפנים".

 

דבר זה מקביל להתכללות עם ישראל בקדוש ברוך הוא קודם הבריאה. שכידוע, לפני שברא ה' את העולם, הוא נמלך (=התייעץ): "נעשה אדם"?... ובמי נמלך בצדיקים ("ועמך כולם צדיקים"), הם נשמותיהם של ישראל עוד קודם הבריאה, היינו, בזמן שהיו כלולים בו קודם שנבראו. כי הקדוש ברוך הוא שחפץ חסד הוא צריך בני אדם, היה זקוק לרעייתו כנסת ישראל כדי להשפיע עליה רוב טובה וחסד.  

 

ביום זה שמידת המלכות שבחסד שולטת, עלינו לזכור את סיפור הבריאה בשורשה, שאז היינו כלולים בקדוש ברוך הוא, וחסד עשה עמנו הקדוש ברוך הוא שברא אותנו, כדי להיטיב לנו. כדי שנקיים תורה ומצוות ונזכה להקביל פני שכינה "פנים בפנים".

 

גם בזוגיות עלינו להזכיר לעצמנו, שכל זוג בשורשו היה אחד, כאשר הקשר ביניהם היה בבחינת "אחור באחור". אולם זכינו לנסירה, שלכן כל אחד מבני הזוג הוא חצי נשמה, וודוקא לאחר נישואים הם חוזרים להיות אחד זה מול זה "פנים בפנים", כאשר הם שואפים להתאחד זה עם זה ולהתכלל זה בזה כבראשית, רק שעכשיו הם שנים השואפים להיכלל זה בזה.

 

התקשרות כזו של מלכות שביסוד "פנים בפנים" היא המטפחת את הכבוד ההדדי מתוך ענוה וברוב שמחה. ובדוגמת בני זוג אוהבים כך צריכים להיות כל הקשרים האנושיים. ואם כך בקשרים בין בני אדם, כל שכן שעלינו לטפח את הקשר עם הקדוש ברוך הוא בעבודת ה' בשמחה, כאשר אנו שואפים כל הזמן להתאחד עם הקדוש ברוך הוא ולהתכלל בו.        

, , , ,
עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.