45. היום חמישה וארבעים יום לעומר – תפארת שבמלכות

להקראת המאמר
שבת ב' סיון ה'תשע"ד
הנקודה שבמאמר
היום כאשר מידת תפארת שבמלכות מאירה בחוזקה, אנו חשים צורך לברך את נותן התורה ולומר לו: "בריך רחמנא דיהב אורייאן תליתאי (=תורה נביאים וכתובים) לעם תליתאי (=כהנים לויים וישראל) ביום תליתאי (=ביום השלישי לפרישה) בירחא תליתאי (=בחודש השלישי הוא חודש סיוון). כל זה מתוך תחושה של הקשר בין התורה לנותן התורה וגם בין ישראל לתורה ומעל הכל, בין ישראל לנותן התורה, וכמו שאומר הזוהר הקדוש ש"ישראל ואורייתא וקודשא בריך הוא כולא חד".
מאת שולמית שמידע
היום חמישה וארבעים יום לעומר – תפארת שבמלכות

 

לסדר ספירת העומר של השנה 

 

אם האמונה בה' שייכת למידת המלכות, הרי שהאמונה באחדות ה' שייכת למידת התפארת. במידת התפארת נכללות כל המידות ביחוד גמור, והיא שלימות המידות, המשתמשת בכל הכוחות הרוחניים שבה בשוה.

 

מידת התפארת היא מידתו של של הקדוש ברוך הוא, היא מידתו של יעקב אבינו המבריח מן הקצה אל הקצה, והיא מידתה של התורה. כל כוחה של מידת התפארת בא לה מהתבטלותה לאור האין סוף הנעלה ממנה, שלכן דוקא בה נמשך הכתר שלמעלה מהשתלשלות.  

 

*

 

חג השבועות ממשמש ובא. רוב ימי ספירת העומר כבר מאחורינו, כבר עשינו את עיקר הדרך בתיקון המידות, ובהתרגשות של שמחה אנו מצפים ליום החתונה בינינו לבין הקדוש ברוך, כאשר באוזנינו מהדהדת הקריאה: "צאינה וראינה בנות ציון במלך שלמה בעטרה שעיטרה לו אמו ביום חתונתו וביום שמחת לבו". וכבר אנו מתכוננים ל"יום חתונתו" זה מתן תורה, שאותו אנו חוגגים כל שנה בחג השבועות. ומה טוב ומה נעים יהיה לנו בחג השבועות לתת עטרה למלך ולהמליך אותו עלינו, במעמד קריאת התורה ועשרת הדברות. עם זאת, נחוש את קבלת התורה, תורת המלך, באימה וביראה וברתת ובזיע בדיוק כמו במעמד הר סיני.

 

היום כאשר מידת תפארת שבמלכות מאירה בחוזקה, אנו חשים צורך לברך את נותן התורה ולומר  לו: "בריך רחמנא דיהב אורייאן תליתאי (=תורה נביאים וכתובים) לעם תליתאי (=כהנים לויים וישראל) ביום תליתאי (=ביום השלישי לפרישה) בירחא תליתאי (=בחודש השלישי הוא חודש סיוון). כל זה מתוך תחושה של הקשר בין התורה לנותן התורה וגם בין ישראל לתורה ומעל הכל, בין ישראל לנותן התורה, וכמו שאומר הזוהר הקדוש ש"ישראל ואורייתא וקודשא בריך הוא כולא חד". 

, , , ,
עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.