אל תדין את חברך עד שתגיע למקומו

להקראת המאמר
יום שישי כ"ו מנחם אב ה'תשע"ד
הנקודה שבמאמר
צריך להיות שפל רוח בפני כל האדם, שאפילו אם הוא עצמו אינו חוטא כל כך כמו הקל שבקלים, בכל זאת יוכח לדעת - שאעפ"י שאינו נתקל במלחמה ונסיון שנתקל בו הקל שבקלים, משום היותו במדריגה רוחנית גבוהה יותר, מכל מקום - אינו נכנע ונשבר מפני פחד ה׳ כראוי לו לפי מעמדו, ולכן אשמתו גדלה בכפלי כפליים.
מאת הרב ישבעם סגל
אל תדין את חברך עד שתגיע למקומו

 

אמרו חז"ל: "אל תדין את חברך עד שתגיע למקומו"[1]

 

לפי הפשט בא מאמר זה ללמדנו על ההתיחסות הנאותה לזולת.

 

כלומר, אם תראה את חברך חוטא ח"ו, ואפילו אם הוא קל שבקלים, אל תדינהו לכף חובה, כי כאשר תגיע ותראה את מקומו, תוכח שמקומו גורם לו לחטוא, כגון; מי שפרנסתו לילך בשוק כל היום ולהיות מיושבי קרנות, ועיניו רואות כל התאוות, והעין רואה והלב חומד ויצרו בוער כתנור בוערה מאופה ומה יעשה הבן שלא יחטא?!

 

ואף על פי שאליבא דאמת אין לו שום התנצלות על חטאיו, ונקרא רשע, כי היה לו להתאפק ולמשול על רוח תאותו שבלבו מפני פחד ה׳ הרואה כל מעשיו, ואילו רצה באמת - היה מסוגל להלחם ביצרו, מכל מקום ברור שהיא מלחמה גדולה ועצומה וכמו נסיון ממש...! ויש ללמד עליו זכות ולבקש עליו רחמים רבים.

 

אך על־פי פנימיות התורה - בא מאמר זה ללמדנו - בתוספת להנ"ל - גם על ההתיחסות לעצמו - לאנוכיותו.

 

והיינו, שדבר זה יביא את האדם המתבונן להיות שפל רוח בפני כל האדם, שאפילו אם הוא עצמו אינו חוטא כל כך כמו הקל שבקלים, בכל זאת יוכח לדעת - שאעפ"י שאינו נתקל במלחמה ונסיון שנתקל בו הקל שבקלים, משום היותו במדריגה רוחנית גבוהה יותר, מכל מקום - אינו נכנע ונשבר מפני פחד ה׳ כראוי לו לפי מעמדו, ולכן אשמתו גדלה בכפלי כפליים - מאשמת קל שבקלים מיושבי קרנות הרחוקים מה׳ ותורתו, שאין אשמתם גדולה כל כך - כאשמת מי שקרוב אל ה׳ ואל תורתו – ואף על פי כן אינו ממלא את הנדרש ממנו ביחס למדריגתו ולנתונים שלו.

 

מקורות לעיון:

תניא פרק ל


[1] אבות ב משנה ד

 

 

עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.