מזלו של חודש ניסן

להקראת המאמר
יום ראשון ט' ניסן ה'תשע"ה
הנקודה שבמאמר
הטלה הוא המזל של חודש ניסן. בחזיונות הנביאים הטלה מסמל את אופייה של גאולת אחרית הימים, שבה ״וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ...״; הטלה הרך והחלוש מבטא רחמים ואהבה, כאהבת שיר השירים של ניסן.
מאת הרב ד"ר ש"ז כהנא
מזלו של חודש ניסן

 

מזלו של חודש ניסן הוא טלה.

הטלה הוא כבש רך וצעיר, שעדיין לא מלאה לו שנה.

בחזיונות הנביאים הטלה מסמל את אופייה של גאולת אחרית הימים, שבה ״וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ...״[1]; ״זאב וטלה ירעו כאחד ואריה כבקר יאכל תבן...״[2]. הטלה הוא רך וחלוש ומבטא רחמים ואהבה, כאהבת שיר השירים של ניסן[3].

מול האיל הנגח, התקיף והאיתן - ״אילי מואב״, איל הברזל שהשתמשו בו בימי קדם לנגח את חומות האויב ולהבקיען – וגם מול מושגים בני ימינו, הבאים אף הם  לבטא עצמה ואפילו עריצות, כגון: ״אילי ממון״, או ״אילי נפט״, הציגה ההגות היהודית את הטלה הרך והענוג, את ״שה פזורה ישראל״, בדומה לדוד הצעיר הרועה את צאן אביו, דוד העדין, ״עדינו העצני״, שעם כל עדינותו מתייצב ללא חת מול גלית הפלשתי, האיל הנוגח, סמלן של אומות העולם.

הטלה מזכיר כמובן גם את ה״שה לבית אבות שה לבית״ שנצטוו ישראל לקחת בעשור לחודש למשמרת עד ארבעה עשר יום, ואז ״ושחטו אתו כל קהל עדת ישראל בין הערבים״[4].

מעניינת מאוד דעתו של הרמב״ן לגבי שחיטת הטלה:

״טעם המצוה הזאת, בעבור כי מזל טלה בחדש ניסן בכוחו הגדול, כי הוא מזל הצומח, לכך ציווה לשחוט טלה ולאכול אותו, להודיע שלא בכוח מזל יצאנו משם אלא בגזרת עליון״[5].

 

 

מקורות והערות

 

[1] ישעיהו יא, ו.

[2] ישעיהו סה, כה.

[3] מעניין לשים לב שחכמי הגויים הקדמונים, בבואם להעניק צורה למזל טלה, העדיפו לכנותו ולציית בדמות האיל, הזכר שבכבשים, החזק והמגוז בקרניו.

[4] שמות יב, ג-ו.

[5] כמובן גם הרמב״ן מודה לדעה הפשוטה שמטרת שחיטת השה היא להשפיל את אלוהיהם של מצרים שהיו עובדים את הצאן ולהראות להם שה׳ הוא האלוקים, אין עוד מלבדו.

 

 

עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.