מזלו של חודש אייר

להקראת המאמר
יום שישי ה' אייר ה'תשע"ה
הנקודה שבמאמר
מזלו של חודש אייר הוא שור. השור וקרני השור הם גם סמל למלחמה. השור מסמל את חרישת השדה, ככתוב: ״ורב־תבואות בכח שור״, והוא גם מזכיר את העלאת הביכורים, שבה מילא השור תפקיד בולט.
מאת הרב ד"ר ש"ז כהנא
מזלו של חודש אייר

 

מזלו של חודש אייר הוא שור. מזל זה, שהביאו מבבל. השור וקרני השור הם גם סמל למלחמה. השור מסמל את חרישת השדה, ככתוב: ״ורב־תבואות בכח שור״[1], והוא גם מזכיר את העלאת הביכורים, שבה מילא השור תפקיד בולט[2].

בברכת משה השור הוא סמלו של יוסף, שבנו - משיח בן יוסף - מיועד להיות משיח לוחם. "בכור שורו הדר לו וקרני ראם קרניו בהם עמים ינגח יחדו אפסי ארץ״[3].

למה, אם כן, העביר יעקב את מזלו של השור ליששכר ונתן לו את חודש אייר, ובכך הפך אותו שני ליהודה? מדוע לא נתן זאת ליוסף, הבן המיוחס והחביב, שאליו רצה להעביר את הבכורה?

מספרים שבתחילה קבע יעקב את יוסף כשני ליהודה, וכשבט הממונה על מזל שור, שהוא כוחו, אלא שהוא שינה את דעתו, ומספרים שבשעה שאמר יעקב ליוסף לעלות על המזל שקבע. לו, הוא השור, התמהמה יוסף. כשראה יעקב שיוסף מתמהמה, זירז אותו לקחת את מטהו בידו ולקפוץ בזריזות ובכוח ליד יהודה. יעקב האמין שיהודה ויוסף יחיו יחד בשלווה. ואולם משעלה יוסף על השור והתקרב ליהודה, החל יוסף להסתער עליו ולהכותו במטה שבידו. הוא דרש מיהודה לוותר על עשרת השבטים ולתת לו את מטותם. תיכף התחילו להילחם זה בזה. הצטער יעקב, הוריד את יוסף ממזלו, פילגו לשניים, אפרים ומנשה, ומסר את המזל ליששכר. ומדוע ליששכר? כדי להשכין שלום בין יהודה ליוסף. משום שיששכר הוא "חמר גרם רבץ בין המשפתים״[4] ובני יששכר ״יודעי בינה לעתים״[5] - ששופתים שלום לעולם, ומשום שיששכר נושא על גבו את התורה, שהיא תורת שלום.

 

 

מקורות

 

[1] משלי יד, ד.

[2] השור הוא זה שמוביל את שיירת הביכורים: "והשור הולך לפניהם״ (משנה, ביכורים ג, ב).

[3] דברים לג, יז.

[4] בראשית מט, יד.

[5] דברי הימים א יב, לג.

 

 

עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.