מזלו של חודש סיון

להקראת המאמר
יום שישי ד' סיון ה'תשע"ה
הנקודה שבמאמר
מזלו של חודש סיון הוא תאומים. מיהם התאומים האלה? יש אומרים יששכר וזבולון, ויש אומרים משה ואהרון, ויש אומרים פרץ וזרח, שהרי מפרץ יצא דוד המלך.
מאת הרב ד"ר ש"ז כהנא
מזלו של חודש סיון

 

מזלו של חודש סיון הוא תאומים.

 

התאומים מתאימים להיות מזל החודש של סיון, החודש שבו ניתנה תורה לישראל, משום שהם מייצגים את האחריות הכפולה כלפי לימוד התורה של שני השבטים זבולון ויששכר.

 

יששכר יושב והוגה בתורה ומלמדה לרבים, ואילו זבולון, השוכן לחוף ימים, מספק לו את האמצעים החומריים לקיומו ולהפצת התורה. בלעדי ה"תאומים" הללו הייתה תורה, ח"ו, פוסקת מישראל. שיתוף הפעולה הפורה הזה הוא מן הסימנים המובהקים של עם ישראל. גם בימינו יכול כל אחד מבני העם לבחור להיות יששכר או זבולון.

 

כדי להדגיש את הקשר ביניהם יששכר וזבולון צמודים זה לזה, והם נמצאים זה אחר זה גם על לוח השנה וגם על מפת השבטים, כתאומים הבאים לאמם הורתם: יששכר באייר וזבולון בסיון.

 

על פי מסורות אחרות התאומים הם משה ואהרן.

 

משה ואהרן הוציאו יחד את עם ישראל ממצרים, הוליכוהו במדבר, הגנו עליו ודאגו לצרכיו. יחד הם הכשירו את העם לקראת מעמד הר סיני וקבלת התורה.

כאיש אחד בלב אחד ניצבו בני ישראל בתחתית ההר מאוחדים למלא את שליחותם[1].

 

במדרש[2] מבואר: "מזל תאומים לסיון שהוא נמשל לפרץ וזרח, הצדיקים שהיו תאומים ויצא מלכות בית דוד מאחד מהם"[3].

 

 

מקורות והערות

 

[1] בספר בני יששכר מבואר בהרחבה שמזל התאומים מסמל את מזלו של חודש סיון, לסמל את האחדות שהתקיימה אז בין הקדוש ברוך הוא ובין עם ישראל, על ידי נתינת התורה, וכמו כן את האחדות ששרתה אז בין בני ישראל עצמם.

[2] מדרש מגילת אסתר ג, א.

[3] ואכן יום לידתו ופטירתו של דוד המלך הוא בסיון, בשבועות.

 

 

עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.