חודש כסלו

להקראת המאמר
יום רביעי כ"ט חשון ה'תשע"ו
הנקודה שבמאמר
כסלו הוא החודש התשיעי לפי סדר החודשים בתנ"ך, והשלישי לפי הסדר המקובל בלוח העברי מאז ימי בית שני. בחודש זה חל חג החנוכה וחג הגאולה - י"ט כסלו.
מאת הרב ד"ר ש"ז כהנא
חודש כסלו

 

כסלו הוא החודש התשיעי לפי סדר החודשים המקראי, והשלישי לפי הסדר המקובל בלוח העברי מאז ימי בית שני.

 

בחודש כסלו חל חג החנוכה, ועל כן חודש זה הוא מן החודשים שעליהם היו שליחי בית הדין יוצאים מירושלים לכל חלקי הארץ ולגולה כדי להודיע על קידוש החודש.

 

לפי האמור בגמרא, התקופה מתשרי ועד אמצע כסלו היא "עת זרע"[1], ומאמצע כסלו זו "עת גשמים"[2]. המשנה מורה שאם הגיע ראש חודש כסלו ולא ירדו גשמים - בית דין גוזרין שלוש תעניות על הציבור[3].

 

על פי מסורת קדומה נראתה הקשת בענן לראשונה בחודש כסלו. יש מפרשים האומרים כי ה' כרת עם נח את הברית, שבה הבטיח שלא להביא עוד מבול על הארץ, בחודש כסלו.

 

ספר נחמיה מתחיל בחודש כסלו. מסופר בו ובספר עזרא כי בכסלו כינס עזרא את העם השבים מבבל לירושלים כדי להבדילם מן הנשים הנכריות: "ויקבצו כל אנשי יהודה ובנימן ירושלם לשלשת הימים, הוא חודש התשיעי בעשרים בחדש, וישבו כל העם ברחוב בית הא-להים מרעידים על הדבר ומהגשמים"[4].

 

בחסידות חב"ד י"ט בכסלו - חג הגאולה - יום בו השתחרר רבי שניאור זלמן מלאדי, בעל ה"תניא" וה"שולחן ערוך" מן הכלא בשנת תקנ"ט, ומאז התפשטה החסידות בעולם.       

 

 

מקורות


[1] בבא מציעא קו ע"ב.

[2] עזרא י, ט-יג.

[3] משנה תענית א, ה.

[4] עזרא י, ט.

 

 

תגובות

פרסום תגובה חדשה

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.