בשבת הכל אסור או הכל מותר?

להקראת המאמר
יום חמישי ל' חשון ה'תשע"ו
הנקודה שבסיפור
השבת הוא מנוחה לגוף ולנפש - כדי לחוש את אוירת השבת יש לנו הלכות מיוחדות המנתקות אותנו מטרדות היום יום ומאפשרות לנו להתבונן בעצמנו בפנימיות.
בשבת הכל אסור או הכל מותר?

 

בחורה מצרפת שחזרה בתשובה, שכרה חדר למגורים יחד עם בחורה יהודיה אחרת שלא היתה שומרת מצוות. שתיהן למדו באוניברסיטה.

 

בדרך כלל הן הסתדרו ביניהן - עד הענין של שמירת השבת. הבחורה הלא-דתית היתה מכינה שעון מעורר על מנת לקום בשבת בשעה שש וחצי בבוקר, והכינה את עצמה ליציאה ליום הלימודים.

 

הבחורה ששמרה מצוות ביקשה שלא יעירו אותה בשעה כזאת ביום השבת. הדבר גרם לחיכוכים ביניהן כמה פעמים, עד שיום אחד הבחורה הלא־דתית יצאה במתקפה מילולית נגד חברתה שומרת השבת:

 

״איזה יום של כפיה הוא יום השבת! אסור לדבר בטלפון, אסור להדליק אור, אסור לשמוע רדיו, אסור לבשל, אסור לנסוע, אסור לכתוב, אסור לקנות - הכל רק אסור ואסור ואסור!״

 

חברתה התחילה לצחוק ואמרה: ״את לא הבנת מה זה שבת כלל וכלל. בשבת הכל מותר: מותר לא לעבוד, מותר לא לבשל, מותר לא לתפור - ומותר לא לקום בשעה שש וחצי בבוקר כדי לנסוע ללימודים!!!״

עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.