בזכות השמחה

להקראת המאמר
יום רביעי י"ג כסלו ה'תשע"ו
|
  3 תגובות
הנקודה שבסיפור
תשעה בחורים נסעו ברכבת בדרכם לישיבה של חב"ד במינסק. והנה לפתע הוציא הקב"ה רוח מאוצרותיו, והתחיל לרדת שלג כבד. פתיתי השלג נערמו על פסי הרכבת והנהג נאלץ לעצור...
בזכות השמחה

 

מעשה זה קרה (בערך) בשנת תשס"ב.

 

תשעה בחורים נסעו ברכבת בדרכם לישיבה של חב"ד במינסק. באזור מסויים במסלול נסיעתם הוציא הקב"ה רוח מאוצרותיו, וכעבור זמן מה התחיל לרדת שלג כבד. פתיתי השלג נערמו על פסי הרכבת עד שנהג הרכבת נאלץ לעצור.

 

לאחר בדיקה הודיע הנהג לנוסעים שאי-אפשר להמשיך בנסיעה בשלב זה וצריך לקרוא לעזרה על מנת לפנות את ערמות השלג הגדולות מפסי הרכבת. לשאלת הנוסעים כמה זמן יצטרכו לחכות, היתה התשובה: "עד יממה".

 

בחורי הישיבה לא רצו לשבת ולחכות ברכבת ולכן שמו את דרכם לכפר הסמוך - אולי ימצאו שם יהודים. לאחר הליכה בשלג העמוק הגיעו לכפר ושאלו האם יש בית כנסת במקום. לשמחתם נודע להם שאכן יש בית כנסת בכפר.

 

הם הלכו לפי ההנחיות שקיבלו ומצאו את המקום. משהתקרבו הבחינו שאור בוקע מחלונות בית הכנסת!

 

בהיכנסם פנימה מצאו שרק אדם אחד נמצא במקום - יהודי זקן שישב בפינה ובכה מקירות לבו.

 

הבחורים הרגיעו את הזקן ושוחחו עמו. בין היתר הוא סיפר להם שנולד בפולין לפני מלחמת העולם השניה. יחד עם אביו עבר את השואה. אביו היה אדם שמח ועליז במיוחד וידע להשפיע על כל הסובבים אותו שגם בהם תדבק השמחה.

 

לגרמנים ימ"ש נודע שיש אדם בגטו שמפיח שמחת חיים ביהודים. הם תפסו אותו, הכו אותו מכות רצח והזהירו אותו שיפסיק לשמח יהודים אחרים. אך הוא המשיך בשלו, ביתר שאת עד ששוב נתפס. הפעם הוכה עד שכמעט נותר ללא רוח חיים.

 

נודע לנו - ממשיך הזקן את סיפורו - שבקרבת מקום נמצא צדיק גדול, הרבי הריי"ץ מליובאוויטש, והלכנו אל הרבי על מנת לקבל את ברכתו הקדושה.

הרבי בירך את אבי באריכות ימים ושיזכרו אותו.

 

הברכה אכן התקיימה. עברנו את השואה, ואבי האריך ימים ונפטר בגיל 102.

 

שאלו הבחורים: "ומדוע אתה בוכה?"

 

ענה להם הזקן: "היום יום היאר־צייט (יום הפטירה) של אבי, ולא היה לי מנין לומד קדיש אחריו...."

 

ענו הבחורים: "הרי אנחנו תשעה, ויחד איתך יש מנין!"

 

נקל לתאר את שמחת הזקן...

 

גם למחרת התפללו במנין. לאחר תפילת המנחה נודע לבחורים שעוד מעט יסיימו לפנות את השלג והרכבת תמשיך בנסיעתה.

 

כך זכה היהודי הזקן לומר קדיש אחרי אביו בכל שלושת התפילות.

[מפי שלוחי הרבי ברוסיה]

, ,
עוד באותו נושא
תגובות  / 3 תגובות
יפה מאד
יפה מאד
יישר כח גדול
יישר כח גדול על האתר המדהים והמושקע והמחכים. תבורכו מפי עליון.
בזכות השמחה
יפה, סיפור יפה ומרגש. תודה רבה.

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.