מזלו של חודש טבת

להקראת המאמר
יום שלישי י' טבת ה'תשע"ו
הנקודה שבמאמר
מזלו של חודש טבת. הגדי הקטן, בן העזים הרך והצעיר, הוא החלש שבבהמות. על כן הוא, כמו הכבש וכמו הטלה, מסמלים את עם ישראל.
מאת הרב ד"ר ש"ז כהנא
מזלו של חודש טבת

 

 

חודש טבת - מזלו גדי

מזלו של חודש טבת הוא גדי.

הגדי הוא סמלם של עם ישראל וארץ ישראל.

הגדי הקטן, בן העזים הרך והצעיר, הוא החלש שבבהמות. על כן הוא, כמו הכבש וכמו הטלה, מסמלים את עם ישראל.

כפי שכתבנו לעיל, בעשירי בחודש זה הציב נבוכדנצר מלך בבל דייק על ירושלים - ויוכל לה. החלו ימי המצור הקשים על ירושלים, ימים שסופם רעב נורא, סבל וחורבן, עד אשר נבקעה העיר ושרף האויב את בית        ה' ואת בית המלך ואת כל בתי ירושלים. וישסעו את "שה פזורה ישראל" כשסע הגדי.

בפיוט "חד גדיא", המושר בליל הסדר, הגדי מסמל את עם ישראל, והשונרא (החתול) - את הכשדים.

לגדי קטן זה נודע מקום מיוחד בשירי הערש של האמהות היהודיות בכל הדורות. מאחר שהגדי נתפס כמסמל את עם ישראל, הרי טובי המשוררים והמספרים מספרים עליו באהבה מיוחדת.

עם זאת, מזל גדי רמז יש בו גם לברכה שקיבל יעקב מיצחק בשכר גדיי עזים. ברכות אלה הן השומרות על ישראל מפני רדיפות שונאיהם ושאר גזרות רעות.

 

הגדיים יוצאים למרעה

על פי דעות אחרות, מזל החודש הוא גדי בפשטות משום שבחודש זה בשנה מבורכת הגשמים כבר יורדים, השדות מתחילים להוריק, ירק ראשון צומח והגדיים יוצאים למרעה.

עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.