שלום בית דורש סבלנות

להקראת המאמר
יום שני כ"ו תמוז ה'תשע"ו
הנקודה שבסיפור
והנה יום אחד "נשבר הקרח", אשתו של ר' מענדל השתנתה מן הקצה אל הקצה. היא ביקשה את סליחתו על שציערה אותו כל השנים, ואמרה שמעתה תקבל בחפץ לב ובשמחה את כל האורחים ותשרת אותם בנאמנות בכל כוחה.
שלום בית דורש סבלנות

 

סיפר רבי אהרן ראטה (אדמו"ר מ'שומר אמונים') לתלמידיו, על אחיו ר' מענדל:

ר' מענדל התגורר בעיר קאסאני שבהונגריה. הוא התפרנס ממסחר בטקסטיל והיה מכניס אורחים מופלא. בכל יום נהג להביא לביתו אורחים שפגש בבית המדרש או ברחוב, במיוחד בשבתות וחגים. ידוע היה בכל הסביבה לבאים מקרוב ומרחוק, שבקאסאני מחכה להם אכסניה טובה עם אש"ל (אכילה שתייה ולינה) חינם ובסבר פנים יפות.

אשתו של ר' מענדל התנגדה לדרכו. היא רבה איתו באופן קבוע ואף הרימה עליו את קולה בנוכחות האורחים. הוא לא כעס מימיו ותמיד ענה לה בדברי ריצוי ונחת. את האורחים הרגיע וביקשם שלא ישימו לב לדברי אשתו שבאמת לא מתכוונת למה שאומרת, ובליבה פנימה היא יראת שמים ומסכימה לעשות רצון הבורא. האורחים כבר ידעו על ה"סדר" הזה אצל ר' מענדל והמשיכו לבוא אליו ברצונו למרות הכל.

ר' מענדל נהג לרכך את לב אשתו ולדבר על לבה. הוא סיפר לה סיפורים על צדיקים וצדקניות שהצטיינו בהכנסת אורחים, ושעל ידי מצווה זו זכו לדורות ישרים ולאריכות ימים, אך עבר זמן רב ודבר לא הועיל. היא לא קיבלה אה דברי בעלה והייתה נראית כאגוז קשה שכמעט לא ניתן לפצחו. ר' מענדל לא שינה את מנהגו והמשיך להביא אורחים לביתו בשמחה ולדאוג להם לכל מחסורם.

פעם כשבאו אורחיו, כעסה אשתו מאד ומרוב כעסה שפכה קערת רוטב רותח על ר' מענדל. הוא לא כעס כלל ודיבר על לב האורחים שלא יצטערו וזה רק מקרה שאשתו מרוגזת מסיבות שונות, ושוב לא יהיה כדבר הזה.

ר' מענדל לא הפסיק מלדבר על לב אשתו דברי ריצוי, לקרוא לפניה מספרי קודש ולהסביר לה את המצווה הגדולה שנפלה בחלקם, הכנסת אורחים.

והנה יום אחד "נשבר הקרח", אשתו של ר' מענדל השתנתה מן הקצה אל הקצה. היא ביקשה את סליחתו על שציערה אותו כל השנים, ואמרה שמעתה תקבל בחפץ לב ובשמחה את כל האורחים ותשרת אותם בנאמנות בכל כוחה.

היא עמדה בדבריה ועוד הוסיפה על מעשי בעלה. בלילה כאשר הלכו האורחים לישון, ביקשה מבעלה שיביא לה את בגדי האורחים כדי לראות אם צריכים תיקון, תפירה או כביסה. לפעמים בילתה שעות ארוכות בתיקון הבגדים, וקרה שנותרה ערה כל הלילה כדי שיהיו הבגדים מסודרים ונקיים. כן תפרה כרים וכסתות עבור האורחים.

עם הזמן ובזכות עזרתה באו יותר ויותר אורחים לנוח בצל קורתם עד שהבית היה צר מהכיל את כולם. ר' מענדל שהיה אדם מוכשר בעל ידי זהב, בנה בעצמו עם עוד פועל, חדר גדול בסמוך לביתו במיוחד בשביל הכנסת אורחים. לאלו שתמהו למה הוא בעצמו בונה, ענה שעבור המצווה של הכנסת אורחים הוא רוצה לטרוח במו ידיו.

מוסר ההשכל מסיפור זה, סיים רבי אהרן ראטה, הוא עד כמה חשובה מידת הסבלנות. אנו למדים מה כוחן של מידות טובות ואיך שדברים היוצאים מן הלב נכנסים אל הלב.

,
עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.