קוגל של שלום בית

להקראת המאמר
יום שני כ"ו תמוז ה'תשע"ו
הנקודה שבסיפור
"מהיום והלאה" - פסק המגיד לאישה - "עלייך לעשות קוגל נוסף לשבת, אחד יאכלו לפני הסעודה ואחד בסופה". נחה דעתם של בני הזוג, עשו שלום ביניהם ומהיום ההוא והלאה חיו חיי אושר ושלווה.
קוגל של שלום בית

 

זוג יהודי תמים מהעיירה לא יכלו להשלים ביניהם. הגיעו הדברים כמעט לידי גירושין. באו השניים לרבי ישראל, המגיד מקוזניץ'. שאלם המגיד על מה ולמה הם רבים. אמר האיש את טעמו, והוא, שגדולה אהבתו לפשטידה של שבת (קוגל) מכל המאכלים. כאשר הוא בא בשבת קודש בבוקר מבית הכנסת לסעודת שבת, מיד חשקה נפשו בפשטידה. אך אשתו מגישה לו תחילה דגים, בשר וכל מיני מטעמים ושוב אינו מרגיש בטעמה הטוב של הפשטידה. אשתו לא מסכימה לשנות ממנהגה, כי כך קיבלה מבית אביה שקודם אוכלים דגים, מרק, בשר וכו', ורק אחריהם מגיע תורו של הקוגל. הוסיפה האישה ואמרה: "מנהג ישראל, תורה הוא" והיא לא תעבור, חס ושלום, על התורה אפילו אם עתיד בעלה לגרשה.

 

התעמק ה'מגיד' בשאלה ה"סבוכה", הוריד מהמדף כמה ספרים גדולים וישנים ועיין בהם בעמקות, והזוג מייחל למוצא פיו, ממתין ביראת כבוד לפסק הדין.

"מהיום והלאה" - פסק המגיד לאישה - "עלייך לעשות קוגל נוסף לשבת, אחד יאכלו לפני הסעודה ואחד בסופה". נחה דעתם של בני הזוג, עשו שלום ביניהם ומהיום ההוא והלאה חיו חיי אושר ושלווה.

 

זכר לדבר, נהגו (עד היום) בבית קוזניץ' ובכמה קהילות לעשות קוגל נוסף לשבת שנקרא 'שלום־בית קוגל'.

עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.