בית יהודי הוא בית קדוש

להקראת המאמר
יום שני כ"ו תמוז ה'תשע"ו
הנקודה שבמאמר
כשחושבים על האישה צריך תמיד לזכור שכל עם ישראל וכל יהודי בפרט, נקרא אישה של מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא.
בית יהודי הוא בית קדוש

 

 

איש ואישה משל להקב"ה ועם ישראל

במקומות רבים בתנ"ך מוזכר שהקדוש ברוך הוא ועם ישראל הם בדוגמת איש ואישה.

לכן, כשחושבים על האישה צריך תמיד לזכור שכל עם ישראל וכל יהודי בפרט, נקרא אישה של מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא.

וכשמבקשים מהשם יתברך, שהוא - הקדוש ברוך הוא - יתנהג עם עם ישראל, שנקראים רעיתי, למלאות את משאלות לבבם לטובה, הרי ידוע שאתערותא דלעילא - התעוררות מלמעלה מהשמים - באה על ידי אתערותא דלתתא - התעוררות מלמטה - מצד האדם. לכן צריך גם להתנהג כך עם האישה, ובזכות התנהגות זו זוכה שיתמלאו משאלות לבו לטובה. כך אמרו חז"ל: "האוהב את אשתו כגופו והמכבדה יותר מגופו והמדריך בניו ובנותיו בדרך ישרה והמשיאן סמוך לפירקן עליו הכתוב אומר (איוב ה, כד): 'וידעת כי שלום אהלך'".

 

לכל יהודי ייחוס לאבות ולאימהות

חוץ מהייחוס האישי של כל יהודי יש לכולנו ייחוס משותף. כולנו בני האבות אברהם יצחק ויעקב הקדושים, והאמהות שרה רבקה רחל ולאה הקדושים, עם כל המעלות המיוחדות שבאו לכל יהודי בתורשה. אם מסתכלים על בן־בת הזוג כעל בן ובת ישראל זה נותן הרגשה של כבוד וזהירות אחד כלפי השני.

עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.