חובת האיש לאהוב את אשתו ולכבדה

להקראת המאמר
יום שני כ"ו תמוז ה'תשע"ו
הנקודה שבמאמר
אם חכמינו ז"ל אמרו על כל יהודי: "והווי מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות", ודאי שיש לנהוג כן בין איש לאשתו.
חובת האיש לאהוב את אשתו ולכבדה

 

 

"ואהבת לרעך כמוך" 

תשומת לב מיוחדת מופנית בתורה למצוות אהבת ישראל הכוללת כל יהודי - לאהוב כל יהודי "כמוך", עם כל ההשלכות של מצווה זו. המדובר הוא אפילו בקשר ליהודי זר ועל אחת כמה וכמה לאדם כה קרוב ויקר כמו בעל או אישה. כחלק מכלל זה, ישנה מצווה מיוחדת לשמח לבב רעייתו, "ושימח את אשתו אשר לקח" (דברים כד, ה). אם חכמינו ז"ל אמרו על כל יהודי: "והווי מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות", ודאי שיש לנהוג כן בין איש לאשתו.

 

להיזהר בכבוד אשתו

במיוחד צריך הבעל להיזהר בכבוד אשתו ולא לצערה בדברים שלא צריכים להיאמר. כך נפסק ב'שולחן ערוך' (ספר ההלכה הבסיסי): "וצריך להיזהר מאד באונאת אשתו שלא לצערה בדברים, שמתוך שדמעתה מצויה, פורענות אונאתה ממהר לבא. (העונש על אונאת הדברים בא במהרה) ולעולם יהא אדם זהיר בכבוד אשתו, שאין ברכה מצויה בביתו של אדם אלא בשביל אשתו. כך אמרו חכמים לבני דורם: כבדו את נשותיכם כדי שתתעשרו".

 

אחת הסיבות שחז"ל הדגישו את הזהירות בדיבור כלפי האישה, למרות שמובן שגם היא צריכה להיזהר במוצא פיה, קשורה לטבעה הרך ולסיבה שדברים קשים מסבים לה יותר צער. היא נפגעת ביתר קלות, ובלשון חכמים: "אישה דמעתה מצויה".

 

,
עוד באותו נושא
תגובות

פרסום תגובה חדשה

Facebook Comments Box

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.