מרש נפוליאון

הניגון: 

You may need: Adobe Flash Player.

שיר לכת זה נוהגים לשיר בחב"ד במוצאי יום הכיפורים, עם סיום תפילת נעילה.
 שיר לכת זה נוהגים לשיר בחב"ד  במוצאי יום הכיפורים, עם סיום תפילת נעילה.  כשהביאו אותו לאדמו"ר הזקן, אמר עליו שהוא ניגון של ניצחון. ושירתו  באמצע הקדיש, לפני התקיעה, מסמלת ש"דידן נצח"  - לנו הניצחון! 

 

זה היה המרש הצבאי של נפוליאון כשניסה לכבוש את רוסיה ללא הצלחה.

האימרה הידועה אומרת ש"גנרל חורף" ניצח אותו. מה שפחות ידוע זה שהיה מאבק איתנים בין הצדיקים שבאותו הדור, האם עדיף שנפוליאון ינצח, היהודים יזכו לשיוויון זכויות, ויהיה להם כל טוב גשמי, אבל סכנת התבוללות ברוחניות. או שעדיף שהצאר ינצח, אז יהיה להם קשה בגשמיות, אבל הרוחניות תוכל להמשיך ולגשגש.

אדמו"ר הזקן, בעל התניא צידד בדיעה השניה, ורצה בנצחונו של הצאר של רוסיה.

בשמים פסקו שמי שיתקע ראשון בשופר בראש השנה, דעתו תתקבל.

בעל הפלוגתא שלו (המחלוקת) קם השכם בבוקר, התפלל ותיקין, ותקע כמה מוקדם שמאפשרת התפילה. אבל הודיעו לו משמים, שאדמו"ר הזקן השיג אותו! הוא השכים קום, אמר ברכות השחר, ותקע בשופר!

ואכן, עוד באותו חורף נפוליון החל להפסיד במלחמה.

נפוליון, שאומרים שעסק בכישוף, ידע על קיומו של אדמו"ר הזקן, ורצה לתפוס אותו או לפחות להשיג משהו מרכושו.

אדמו"ר הזקן ברח מפניו, עזב את ביתו בליאדי, לקח את כל רכושו, ועבר את הנהר במנוסה לעיר אחרת.

כשהגיע בשלום לצד השני, עצר את המרכבה, וביקש מחסידיו לחזור לעיר לבדוק שלא נשכח משהו,  ולשרוף את הבית.

הם חזרו ומצאו נעל בית אחד, ואת הבית העלו באש. איך שביצעו את משימתם וחצו את הנהר גם הם, הגיע נפוליאון לעיר. הוא דרש קודם כל - שיראו לו את ביתו של אדמו"ר הזקן. לאכזבתו הבית כבר נשרף והוא לא הצליח לשים את ידיו על משהו ששייך לאדמו"ר הזקן.

החסידים לעומת זאת, הביאו לרבי משהו חשוב של נפוליאון - המרש הזה!

ומאז החסידים שרים אותו לסמל ש"דידן נצח" - אצלינו הניצחון!!!

 

 

הפתגם היומי
שכינה מדברת מגרונו של המתפלל

כְּשֶׁהַמִּתְפַּלֵּל אוֹמֵר: "הַשֵּׁם שְׂפָתַי תִּפְתַּח", מִיַּד מִתְלַבֶּשֶׁת בּוֹ הַשְּׁכִינָה וּמְדַבֶּרֶת מִגְּרוֹנוֹ אֶת הַתְּפִלָּה. וְכַאֲשֶׁר הוּא מֵבִין וּמַאֲמִין בָּזֶה, נוֹפֶלֶת עָלָיו יִרְאָה וְגַם הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מְצַמְצֵם עַצְמוֹ וְשׁוֹרֶה אֶצְלוֹ (עַל פִּי כֶּתֶר שֵׁם טוֹב קצ"ח).   

אוצר פתגמים
צחוק בצד
חידה
קרעו אותו לחתיכות, סלקו אותו מהבית, שרפו אותו עד שהפך לאפר, ביקשו להופכו לעפרא דארעא... בקיצור, הפכו אותו לאין ואפס. אולם הוא צחק ואמר: חכו רק שבוע אחד, ותראו איך שתתחננו שאחזור אליכם. ניחשתם מי אני? ...חמץ...
צרור בדיחות
פינת המוסיקה
מרדכי ברוצקי בניגון התוועדות ישן מליובאוויטש
קרא עוד
אור אין סוף ברוך הוא
אור אין סוף ברוך הוא
הממלא כל עלמין
היה הוה ויהיה בשוה
גם במקום זה
שאני עליו
צפה בוידאו
אם הינך רוצה ללמוד על רגל אחת מהו עניינה של חסידות חב"ד (חכמה בינה דעת)?... מהי עוצמתו של "רבי"?... מהי מעלת 770?... מנין שואבים חסידי חב"ד את הכוחות שלהם לאהבת ישראל ולעבודת ה' במסירות נפש ובשמחה שאין לה אח ורע?... למד קונטרס בית רבינו שבבבל.