24. היום ארבעה ועשרים יום לעומר – תפארת שבנצח

הקראת כתבה
יום שישי ט׳ אייר ה׳תשע״ד
מידת התפארת הממזגת בתוכה את כל המידות בחן ובטוב טעם היא המסייעת לאדם לשקול את הדברים ולהתבונן בהם, ואין ספק שאחרי התבוננות אמיתית ואובייקטיבית מידת הנצח ממלאת את יעודה החיובי להחליט את ההחלטות הנכונות, לדון את הזולת לכף זכות, לאהוד את היריב והעיקר לרחם עליו. ורק אז יש מקום להתמיד בעיקרון האידיאולוגי, שאני נלחם עבורו בשם האמת והצדק ולטובת הפרט והכלל. זוהי מידת תפארת שבנצח.
מאת שולמית שמידע
צבעוני

לסדר ספירת העומר של השנה 

מידת הנצח שעניינה ניצחון ונצחיות היא אחת הספירות שבהן ברא הקדוש ברוך הוא את עולמו, והיא מידה ממידותיו, וכמו כל המידות הרי שגם היא מאוחדת אתו ביחוד נפלא, מעל להבנה והשגה אנושית. ומיוחדת מידת הנצח בזה שהיא מושרשת בעצמותו ית', ומכיון שה' ברא את האדם בצלמו כדמותו ובמיוחד עם ישראל עם קרובו, הרי שמידת הנצח שבאדם המשתלשלת מלמעלה גם היא מושרשת בעצם האדם.

ואל נשכח שמידת הנצח שעניינה ניצחון ונצחיות, השואפת לשליטה מתמדת, היא ענף ממדת החסד. ולכן גם היא שואפת להעניק שפע של אהבה וטוב לזולת ולעולם כולו, ואפילו בעוצמה רבה יותר ממידת החסד, כי יש בה כח התמדה ואינה מרפה עד שמגיעה לניצחון.

ואכן מידת הנצח רוצה לנצח את הרע שבעולם. לשם כך היא נלחמת במסירות נפש דוגמת כל לוחם המוכן למסור את כל אשר לו ואפילו את חייו למען הנצחון במלחמה.

הבעיה היא שהרבה פעמים מתערבות במידת הנצח נגיעות אישיות שהן שוחד של ממש, ואז אפילו שלא במתכוון מטה אדם את מידת הנצח להיפך האמת. ואז במקום להתגבר על הרע, אדם מתגבר ונלחם להצדיק את עצמו.

לכן באה לעזרת האדם מידת התפארת שכולה אמת וכולה רחמים. ומידת התפארת הממזגת בתוכה את כל המידות בחן ובטוב טעם היא המסייעת לאדם לשקול את הדברים ולהתבונן בהם, ואין ספק שאחרי התבוננות אמיתית ואובייקטיבית מידת הנצח חוזרת ליעדה החיובי להחליט את ההחלטות הנכונות, לדון את הזולת לכף זכות, לאהוד את היריב והעיקר לרחם עליו. ורק אז יש מקום להמשיך ואף להתמיד בעיקרון האידיאולוגי, שאני נלחם עבורו בשם האמת והצדק ולטובת הפרט והכלל. זוהי מידת תפארת שבנצח.     

פרסום תגובה חדשה

test email