חשיבות עצומה לסיפורי ילדים

הקראת כתבה
יום ראשון ט״ו כסלו ה׳תשע״ה
חשיבות רבה ועצומה יש לסיפורים בכלל ולסיפורי ילדים בפרט. אין כמו סיפור טוב ללימוד מהנה להרגעת הנפש לדיבוק חברים ולפיתוח הדמיון והיצירתיות. ואם הדבר נכון לגבי אנשים מבוגרים קל וחומר לגבי ילדים.
אנשים דגים

חשיבות הסיפורים בכלל ולילדים בפרט

חשיבות רבה ועצומה יש לסיפורים בכלל ולסיפורי ילדים בפרט. אין כמו סיפור טוב ללימוד מהנה להרגעת הנפש לדיבוק חברים ולפיתוח הדמיון והיצירתיות. ואם הדבר נכון לגבי אנשים מבוגרים קל וחומר לגבי ילדים.

לסיפור כמו לספר יש נשמה

סיפור הוא ספר בזעיר אנפין. וכמו שלספר יש נשמה גם בסיפור יש נשמה המסתתרת בעלילת הסיפור ובדמויות שבו. לכן סיפורים כמו הספרים הם החברים שלנו. דרך הסיפורים אפשר להרחיב את האופקים ולקנות ידע עצום בתחומים רבים החל מנושאים בעלי ערך רוחני ביהדות וכלה בתופעות טבע והכרת העולם.

 

סיפורי ילדים לפני השינה

ילדים אוהבים לשמוע סיפורים בכל עת ובמיוחד כאשר ההורים או שאר קרובים מלוים אותם בתהליך השינה עם סיפור. הקול האוהב של משמיע הסיפור מרגיע את הילד ומלטף אותו. וגם אם נדמה שהילד לא הקשיב לכל הסיפור או לא הבין את הסיפור כלל, חשוב לספר את הסיפור או להקריא אותו לילד. אפילו לתינוקות בגיל העריסה יש לספר או לקרוא סיפורים, אף אם עדיין אינם יודעים לדבר, כי התינוק מבין הכל, אף שאינו יודע לדבר.

 

סיפורי ילדים שיש בהם מוסר השכל מקנים ידע ומעצבים את האישיות

סיפור לילדים שתוכנו איכותי לא רק גורם הנאה מעודד סקרנות ומוסיף ידע, אלא הוא גם מעצב את אופי הילד ומפתח את שכלו ורגשותיו, את הדמיון שלו, את יכולת הלימוד שלו ואת כושר הריכוז שלו, ונוסף על הכל מעשיר את לשונו. לילדים יכולת הזדהות עצומה עם הדמויות שבסיפור, ומהם הם לומדים להבין את הזולת ואת רגשותיו ובעיקר לומדים לקח איך להתנהג במקרה שהם נתונים במצבים דומים של גיבורי הסיפור.

ואכן, סיפור שיש בו מוסר השכל הוא כלי טוב לשיפור המידות. פעמים מתוך הזדהות עם הרגשות הלא נעימים של גיבורי הסיפור רגשות של גאוה כעס פחד אכזבה או קנאה, יש לילד הזדמנות ללמוד איך יפעל כאשר רגשות כאלה יעלו אצלו. ומתוך שיבין את עצמו, יתמודד עם חולשותיו, יתגבר על יצרו וישלוט ברגשותיו.

 

חשיבות סיפורי התנ"ך והתלמוד לילדים

בסיפורי התנך והתלמוד יש מסר חינוכי חשוב במיוחד, שהוא מקנה ידע עצום ביהדות שבו השקפת עולם וערכים נעלים מאין כמוהם. והוא מחבר את האדם לבוראו, לעולם ולעצמו. ובזה הוא מקיים מצוות לימוד תורה כפשוטו.

 

סיפורים חסידיים

הסיפור החסידי הוא סיפור בעל טעם מיוחד במיוחד כאשר הוא מסופר בהתוועדות חסידית ומעורר אהבת ה' ויראתו וגורם לאהבת ישראל ולדיבוק חברים, ובעיקר להתחזקות בתורה ומצוות.

פרסום תגובה חדשה

test email