סיפור מעשה חסד של הרבנית חיה מושקא

הקראת כתבה
יום חמישי כ׳ שבט ה׳תשע״ג
קשה לכתוב על אשה גדולה כל כך בת מלך ואשת מלך. הרבה ספרים ומאמרים נכתבו על הרבנית חיה מושקא. האשה שעמדה לימין אביה הרבי הריי"צ וכאשתו של הרבי מלך המשיח שיל"ו הרועה הנאמן של עם ישראל עמדה מאחוריו בכל פעולותיו ומילאה תפקיד חשוב ונכבד. הרבנית חיה מושקא אשה אצילית צנועה הנחבאת אל הכלים ("כבודה בת מלך פנימה"). אשה שהצטינה בלמדנות מופלגה בחוש הומור עדין ומיוחד ובאהבת ישראל עצומה, והצטיינה בהרבה מעשי חסד.
מאת שולמית שמידע
נרות ירוקים

 

פעם באחת מנסיעותיה של הרבנית חיה מושקא, הגיעה הרבנית לרחוב חסום, הנהג שהסיע אותה נאלץ לפנות לרחוב עוקף שם הבחינו בניידת משטרה, שלידה חנתה משאית הובלות ולצידה רהיטים. הנהג לא התפעל מהמחזה שראה והמשיך בנסיעתו. אולם הרבנית חיה מושקא פנתה לנהג וביקשה ממנו לחזור למקום בו חנתה ניידת המשטרה ומשאית ההובלות.

הרבנית הסבירה לנהג שאביה הרבי הריי"צ לימד אותה שכל דבר שקורה בעולם הוא בהשגחה פרטית. ואם נחסם מהם רחוב אחד כדי לעבור דרך רחוב אחר בו ראו מחזה מיוחד, אין זה מקרה אלא השגחה פרטית שמחייבת לעשות משהו.

כשחזרו לרחוב התברר שמשפחה יהודית שהיגרה מרוסיה לארצות הברית חודשים מספר קודם לכן, לא הצליחה לשלם את חוב השכירות בדירה שגרו בה, כי ראש המשפחה לא מצא עבודה לפרנסתו. ועתה הגיע בעל הבית ובידו צו מבית המשפט לפנות את המשפחה מן הדירה. מצב לא נעים של משפחה חסרת אמצעים שאין לה כסף לשלם שכר דירה.

הרבנית שלחה את הנהג לברר מהו סכום החוב. הנהג שב לרבנית חיה מושקא ואמר לה את הסכום המדוייק שהסתכם באלפי דולרים, ומיד הוציאה הרבנית פנקס המחאות מהתיק שלה ורשמה המחאה על כל סכום החוב כדי לשלם לבעל הדירה, ולא עוד אלא שביקשה מהנהג לעשות זאת בצנעא לבל ירגישו בעלי החוב בושה.

כשבעל הבית קיבל את הכסף הוא היה המום. הוא העיף מבט לעבר המכונית והבחין ברבנית חיה מושקא שישבה שם. הוא הנהן בראשו לאות הבנה והכניס את ההמחאה לכיסו.

מיד קרא בעל הבית לסבלים ולחש באוזניהם דבר מה. הסבלים החלו להעביר את החפצים מהמשאית לדירה. המשפחה היתה בהלם לא מאמינה למראה עיניה ולא מבינה מאין באה להם ישועה גדולה כזו!

הרבנית הורתה לנהג להמשיך מיד בנסיעה כדי שלא יבחינו בהם.

סוף טוב הכל טוב, המשפחה חזרה לביתה והרבנית זכתה במצוה כה גדולה להציל משפחה מעוגמת נפש גדולה של חסרי קורת גג.

מעשה הרבנית חיה מושקא מופת לכולנו.

פרסום תגובה חדשה

test email