פרשת נח – מבול של חכמה

הקראת כתבה
יום חמישי כ״ט תשרי ה׳תשע״ה
על הפסוק "בשנת שש מאות שנה לחיי נח… נבקעו כל מעיינות תהום רבה וארובות השמים נפתחו", שנאמר בפרשתנו, נאמר בספר הזוהר (בתרגום חופשי): "במאה השישית לאלף השישי ייפתחו שערי החכמה למעלה ומעיינות החכמה למטה, והעולם יתתקן להיכנס אל האלף השביעי".
מאת נעמה טוכפלד
אפור

 

פרשת נח מספרת לנו את סיפור המבול הקלאסי: הדור הולך ומשחת דרכו, ממאן לחזור בתשובה וכל הפצרותיו ותחנוניו של נוח, כמו גם התיבה שבנה בצו אלוקי, משך 120 שנה לא הסיטו את לב בני אותו דור לדרך הישר. עד כדי כך היו מושחתים, מספר רש"י עד כי אפילו החיות שאין להם דעת ולא זכות בחירה, שיחתו את דרכם, התערבבו מין בשאינו מינו ויצרו מוטציות גנטיות שחרגו מסדרי הטבע. כיוון שכך הביא עליהם הקב"ה מבול שמלבד היותו עונש לבני אותו דור רע ומושחת, המבול היווה אקט מטהר לעולם כולו, כמעין "מקווה" ענק של מים צלולים וטהורים שמהם צמח עולם חדש ומתוקן יותר. זהו פשט התורה.

 

אולם פרשה זו טומנת בחובה עניינים עמוקים ונסתרים כולל מידע חשוב ורלוונטי לדורותינו ובייחוד- לימות המשיח.

 

כיצד? 

 

על הפסוק "בשנת שש מאות שנה לחיי נח… נבקעו כל מעיינות תהום רבה וארובות השמים נפתחו", שנאמר בפרשתנו, נאמר בספר הזוהר (בתרגום חופשי): "במאה השישית לאלף השישי ייפתחו שערי החכמה למעלה ומעיינות החכמה למטה, והעולם יתתקן להיכנס אל האלף השביעי". 

 

כלומר, המים המטאפוריים, שהם למעשה מעיינות החוכמה והידע ששנים רבות היו אצורים ומתוחמים רק למקומות מסוימים וליחידי סגולה, עלו והציפו את היקום וזאת על ידי פתיחת שערי החכמה למעלה. כלומר, למרות הנטיה לחשוב שהמדע הלך ושכלל את עצמו בצורה אבולוציונית, האמת היא, ש"הוראה מגבוה" עשתה זאת על ידי פתיחת היכלות החוכמה בעולם העליון וכתוצאה מכך- בקיעת מעיינות החכמה כאן בעולם הגשמי. למה הכוונה?

 

אנו חיים בדור שבו המשאב החשוב ביותר הוא מידע. ידע הוא כוח, אמר מי שאמר וכיום עסוקים כולם בצריכת מידע, העברתו, אחסונו (בעיה של הדור החדש..) ושימוש מושכל בו. כל חברה מסחרית תעשה הכל בכדי לדלות עוד ועוד פרטים עלינו, על אורחות חיינו, על אופן צריכתנו והעדפותינו וכל זאת כמובן- בכדי למכור לנו יותר. מידע מילולי וויזואלי, מוקלט ומצולם מועבר כל העת ברשתות החברתיות ובכלים דיגיטליים מתקדמים ואנשים נחשפים למידע שלעולם לא היתה להם אפשרות להיחשף אליו אילולי כלים טכנולוגיים אלו אפשרו זאת. זו למעשה דוגמא אחת ל"בקיעת מעיינות החכמה". דוגמאות נוספות הם גילויים אנושיים לגבי נושאים שהיו בעבר טאבו כמו החומר ומהותו, מה מעבר לבינה האנושית, האם יש עולמות נוספים ועוד. המדע כל הזמן יוצר תיאוריות ומפריכן, או מאששן ועל ידי כך מתגלים עוד ועוד גילויים מרעישים וחשובים שעוזרים לאנושות להתקדם אל עבר… מה? 

 

אומר הזוהר: "העולם יתתקן להכנס לאלף השביעי".

 

מה מיוחד באלף השביעי? שהוא עולם שכולו טוב, ואף הנביאים שניבאו לימות המשיח לא ניבאו עליו. שהרי על האלף השביעי נאמר: "עין לא ראתה אלוקים זולתך יעשה למחכה לו". 

 

אולם עוד קודם לכן, לקראת סוף האלף הששי יהיו ימות המשיח ותחיית המתים, שזה קורה כבר עכשיו. ובעזרת ה' ניגאל בשנה זו שהיא שנת שמיטה, השנה השביעית, וכמו שאמרו חז"ל: "ומה ראו לומר גאולה בשביעית? – אמר רבא: מתוך שעתידין ליגאל בשביעית, לפיכך קבעוה בשביעית, והאמר מר: בששית – קולות, בשביעית – מלחמות, במוצאי שביעית בן דוד בא.  מלחמה נמי אתחלתא דגאולה היא" כלומר בשביעית (שנת שמיטה) – בן דוד בא. במילים אחרות: משיח וגאולה! וזה שייך לנו! אנו, הדור הזה ממש, דור אחרון לגלות ודור ראשון לגאולה שנמצא על קו התפר שבין האלף השישי, לשביעי. מה שלא קרה בכל הדורות שקדמו לנו, מזמן בריאת העולם ועד כה, זה ממש קורה עכשיו: בקיעת מעיינות החוכמה, גילויי ידע ומידע עצומים, קפיצות טכנולוגיות מטורפות (חשבו על הפער שבין המצאת הגלגל, המנורה וכו' לבין חידושים טכנולוגיים בני זמננו) ובעיקר תיקון העולם.

 

האמת צפה ועולה החוצה והעולם 'מתקן' את עצמו, אם בחסד, אם בגבורות ולמעשה המבול ששוטף אותנו, מכין את העולם ואותנו, לקבלת פני משיח. המודעות לכך, והשימוש בכל מעיינות החכמה לצורך אותה מטרה, רתימת כל משאבי הידע והמידע לטובת המטרה הזו תזרז ותחיש למעשה את המצב שכולנו שואפים אליו: הרמוניה ואיזון כלל עולמי, ממש כפי שהיה לאחר המבול בימי נוח. 

 

ואכן, אנו נמצאים בדור שעליו נאמר בישעיהו: "כִּֽי־מָלְאָ֣ה האָ֗רֶץ דֵּעָה֙ אֶת־יְהוָ֔ה כַמּ֖יִם לַיָּ֥ם מְכַסִּֽים"כל תכליתו של המידע שסביבנו היא אחת: גילוי אלוקות בעולם, והבאתו למצב האופטימאלי, הגאולה האמיתית והשלימה, תיכף ומיד ממש. 

 

(מבוסס על דברים מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך טו, עמ' 42)

 

פרסום תגובה חדשה

test email