פרשת נח – המבול מטהר את הארץ

הקראת כתבה
יום שישי ג׳ מרחשון ה׳תשע״ו
פרשת נח מתארת מצב שהאדם משחת דרכו, עד שהעולם הופך למקום בלתי נסבל לחיות בו, עד כדי כך שדרוש לשטוף את העולם כדי להתחיל מחדש.
מאת נעמה טוכפלד
מטהר מבול

 

 

מבול לסלק את הרע

המצב קשה. אנשים נדקרים ברחובות, בתוך אוטובוסים ומחבלים בני עוולה יכולים להיות גם ילדים בני 13. הפחד שולט בכל פינה.

הבלבול הוא גם תודעתי, לנטרל מחבלים? לטפל בהם? מסתבר שהם גם מקבלים קצבת נכות מכספי המיסים שלנו לאחר שנפצעו בנסיון… להרוג בנו! הרע הוא טוב והטוב הוא רע ותוהו ובוהו משתלט על הארץ.

פרשת נח תעזור לנו להבין מעט יותר. האדם משחת את דרכו על הארץ, משנה טבעי בראשית והופך את פני האדמה למקום בלתי נסבל לחיות בו, עד כדי כך שדרוש ריסטארט רציני, כדי להתחיל מחדש.

הקב"ה מביא מבול על הארץ, לא לפני אזהרות חוזרות ונשנות, ומונומנט ענק בצורת תיבה, שנח בונה משך 120 שנה כדי שמישהו אולי יקבל הארה ויחזור בתשובה… וזה לא קורה.

וכך נכנס נוח, אשתו ובניו, וכמו כן נבחרת רצינית של בעלי חיים טהורים ולא טהורים לתיבה, אולם כל מה שיש מסביב – נמחק במי המבול.

 

למה מבול? אי אפשר לתקן?

לכאורה מדובר בסיטואציה עצובה וטראגית של הכחדת עולם שלם והטבעתו בים. למה? נשאלת השאלה. למה אלוקים ברא את העולם הזה, אם כמה דורות אחר כך הוא משמיד אותו? למה למחוק את כולו, אי אפשר לתקן?

ובמבט אקטואלי, למה צריך את הגזירות והמכות הללו, לא הספיק לנו כל מה שהיה עד כה?

תורת החסידות מסבירה שהמבול היה כמו מי מקווה שמטהרים את העולם. כמות הרשע והעיוות היתה כה גדולה עד כדי שהעולם כולו היה חייב לעבור שינוי רדיקלי כדי לאפשר חיים נורמליים בתוכו.

כך גם עכשיו. אמנם, נגזרות גזירות קשות ואנשים משלמים בחייהם ועם זאת אי אפשר להשלים.

מצד שני, האמת עולה וצפה סוף סוף. מצבים מעוותים נחשפים ומוקעים, הריקבון שפשה במחשכים מקבל לפתע צורה ויותר ויותר אנשים נחשפים אליו ומבינים אותו. מצבים שהשלמנו איתם בעבר הופכים לבלתי נסבלים יותר.

 

הדרך להתרפאות מהירה דיאגנוזה נכונה

והדרך לרפואה, זאת יאמר לכם כל רופא, הוא ראשית לכל – זיהוי הבעיה. דיאגנוזה נכונה תאפשר תרופה טובה ויעילה והתרפאות מהירה יותר.

אך,

הקב"ה הבטיח לנו הבטחה, כי שוב לא יבוא מבול על הארץ:

"וַהֲקִמֹתִי אֶת-בְּרִיתִי אִתְּכֶם, וְלֹא-יִכָּרֵת כָּל-בָּשָׂר עוֹד מִמֵּי הַמַּבּוּל; וְלֹא-יִהְיֶה עוֹד מַבּוּל, לְשַׁחֵת הָאָרֶץ" (פרק ט' פס' י"א)

ומסביר הרבי שבדור הזה כי "נסתיימה עבודת הבירורים" וכי מגיעה לנו גאולה ברחמים. לכן, עלינו לזעוק ולדרוש להתעקש ולא להתפשר, כי שלום יבוא בארץ, יונה אמיתית עם עלה אמיתי של זית ולא אשליית שווא וכל זה יקרה בשלימותו בגאולה האמיתית והשלמה תיכף ומיד ממש!

 

(מבוסס על שיחה מאת הרבי מליובאוויטש, מתוך הספר "שלחן שבת", מעובד על-פי לקוטי שיחות כרך ל, עמ' 16 )

פרסום תגובה חדשה

test email