מהו קשר אמיתי ואהבה אמיתית?

הקראת כתבה
יום שני י״ב תמוז ה׳תשע״ו
אהבה אינה רגש סוחף ומסנוור המתואר ברומן. ספרים אלה לא מתארים מציאות חיים אמיתית, אלא עולם דמיוני שהרגשות המתוארים בו אינם אלא פרי דמיון. מציאות החיים שונה…
פעמונים

 

 

בספרים מתארים עולם דמיוני ואהבה דמיונית

במשך עשרות שנים קיבל הרבי מליובאוויטש יהודים ליחידות (כינוי למפגש יחידני עם הרבי). זמני היחידות החלו עם רדת הלילה ולעיתים קרובות נמשכו עד אור הבוקר. היחידות התקיימה פעמיים או שלש בשבוע. לפעמים המתינו חודשים ארוכים בתור ליום הנכסף. אלה שזכו להיכנס, שפכו את לבם לפני הרבי וביקשו ברכה ועצה.

פעם אחת נכנסה ליחידות אצל הרבי בחורה צעירה שהתחזקה ביהדות ובגלל דעות קדומות לגבי הרגש שלפני הנישואין, לא הצליחה למצוא לעצמה בן זוג מתאים. לאחר זמן העלתה על הכתב (במקור באנגלית) מה אמר לה הרבי ביחידות:

"…מתחילה דיברנו על לימודים. הרבי שאל בפרטות רבה על הקורסים שנרשמתי אליהם, על הפרופסורים שלי, על נושאי התעניינותי ותוכניותי לעתיד. ואז, להפתעתי הרבה, שאלני על תוכניותי האישיות ביותר, שידוכים. סיפרתי לרבי שכבר פגשתי כמה בחורים אך עדיין לא מצאתי מישהו שאני רוצה להינשא לו.

הרבי חייך חיוך רחב ושאל את דעתי על בחור מסוים. נשימתי נעצרה. לא יכולתי להאמין: השאלה הייתה אודות צעיר שפגשתי זה לא כבר. אחר כך שאל הרבי על בחור נוסף, ועל בחור שלישי, ואני הייתי המומה לגמרי. נראה כי ידע כל פרט עלי לפחות בתחום זה. אני רק נענעתי בראשי ובהסמיקי כולי, הסברתי מדוע כל אחד מהם אינו עבורי.

הרבי השמיע צחוק קל ואמר לי שקראתי יותר מידי "ספרות יפה".

כיצד ידע? אך הוא ידע ועוד איך. אהבה, הסביר לי, אינה מה שמתואר בספרים אלו. היא אינה אותו רגש סוחף ומסנוור המתואר ברומן. ספרים אלה לא מתארים מציאות חיים אמיתית. הם מתארים עולם דמיוני שהרגשות המתוארים בו אינם אלא פרי דמיון. הסיפורים ב"ספרות יפה" הם בדויים. מציאות החיים שונה…

 

מהי אהבה אמיתית?

…ואז, כמו אב לבתו, הסביר לי הרבי את המשמעות של אהבה אמיתית.

אהבה הינה רגש ההולך ומתחזק במהלך החיים. אהבה, פירושה שותפות, אכפתיות ומתן כבוד זה לזה.

אהבה, פירושה, לבנות חיים ביחד, לבנות יחידה משפחתית ובית. האהבה שאת חשה ככלה צעירה אינה אלא התחלה של אהבה אמיתית – המשיך – על ידי המעשים הקטנים בענייני היומ-יום, האהבה גדלה ומתחזקת.

לכן האהבה שאת חשה לאחר חמש או עשר שנים היא התחזקות מתמדת של הקשר האישי. כאשר חייהם של שני אנשים מתלכדים לפרשת חיים אחת מגיע כל אחד מהשניים במשך הזמן להרגשה שהוא חלק מבן-זוגו, והוא כבר אינו יכול לתאר לעצמו את החיים ללא בן-זוגו לצדו.

בפנים מחייכות יעץ לי הרבי להניח הצידה את המושגים שקניתי לי בעקבות קריאה ב"ספרות יפה", ולהתחיל להסתכל על אהבה ונישואין כיאה למשמעותם מלאת-התוכן.

יצאתי מהיחידות כשאני מחייכת מאוזן לאוזן. הרבי ידע כיצד לתקשר עם נערה צעירה ובעלת דמיונות. הוא ידע מה לומר וכיצד לומר זאת. דבריו שיצאו מקרב לב מצאו מסילות ללבי. זה הרבי שלי.

מכל רחבי העולם מבקשים רבנים, אנשי עסקים מנהיגי קהילות ופוליטיקאים את עצת הרבי, לעיתים קרובות בנושאים בעלי משמעות מרחיקת לכת המשפיעה על חוגים רחבים ביותר.

פרסום תגובה חדשה

test email