מנורה של 'לכתחילה אריבער'

הקראת כתבה
יום חמישי כ״ט כסלו ה׳תשע״ג
"בעוד יומיים יחול חג החנוכה וצריך לעשות 'פרסומי ניסא'. קח אותי אל ראש-העיר. שמעתי שהוא יהודי ואני רוצה שהוא ישתתף בטקס הדלקת נרות החנוכייה בצורה פומבית". האיש נדהם. "מה איתך" גער בי "לא מתחילים לעבוד כך. צריך לתאם פגישה ולבקש ראיון. זה לא הולך כך שבאים ונכנסים אל ראש העיר". אולם אני התעקשתי וראש העיר הסכים לבוא לטכס הדלקת נר חנוכה, וכך התחלתי את דרכי ברגל ימין ובהצלחה.
מאת מנחם זיגלבוים
נר

 

מספר הרב יצחק רסקין – שליחה רבי במדינת ורמונט:

לאחר שקיבלתי את ברכתו של הרבי לצאת לשליחות עיר ורמונט, נסעתי אל העיר כדי להכיר את המקום וכדי למצוא דירה. בנמל התעופה המתין לי פרופסור שיזם את בואי לעיר, שכן מלבדו לא הכרתי שם איש.

בדרך למרכז העיר, סיפר לי הפרופסור על חיי הקהילה היהודית בעיר המשוועים לכוח פעיל שיוסיף בה חיות. הוא הוסיף בצער רב כי בית הכנסת האורתודוקסי שמם זה זמן רב.

היה זה יומיים לפני חנוכה, הבאתי עמי במטוס חנוכייה גדולה ואמרתי לידידי הפרופסור:

"בעוד יומיים יחול חג החנוכה וצריך לעשות 'פרסומי ניסא'. קח אותי אל ראש-העיר. שמעתי שהוא יהודי ואני רוצה שהוא ישתתף בטקס הדלקת נרות החנוכייה בצורה פומבית".

האיש נדהם. "מה איתך" גער בי "לא מתחילים לעבוד כך. צריך לתאם פגישה ולבקש ראיון. זה לא הולך כך שבאים ונכנסים אל ראש העיר".

"מה איכפת לך", עניתי לו. "בוא עמי ותאמר למזכירה של ראש העיר שבא 'ראביי' חדש לעיר וכי הוא רוצה לדבר עם ראש העיר".

לבסוף הלה השתכנע לשתף פעולה. למרבה פליאתו, ראש העיר הסכים לקבל את פניי מיידית.

נכנסתי והצגתי עצמי ומטרותיי בעיר והזמנתי אותו להשתתף בטקס הדלקת הנר הראשון של חנוכה שיתקיים בליל א' דחנוכה במרכז העיר.

תחילה ניסה ראש העיר להתחמק. לא היה לי ספק כי הוא הושפע מהמהומה שחוללו ראשי הארגונים הרפורמים בשנים האחרונות כנגד הדלקת החנוכיות בראש חוצות בטענה שהדבר נוגד את עקרון הפרדת הדת מהמדינה. אולם לבסוף שכנעתי אותו והוא הודיע על הסכמתו.

למחרת בבוקר הפצתי כרוזים באוניברסיטה העירונית ובמקומות אחרים בעיר על האירוע.

ואכן, למרות הזמן הקצר, התקיים מעמד מכובד מאוד. רבים מיהודי העיר, צעירים ומבוגרים הגיעו להשתתף בטקס היהודי, כשהם גאים בכך שראש העיר היהודי בכבודו ובעצמו נוכח בטקס.

פעולה ראשונית זו היא שסללה את הדרך להצלחה הגדולה כבר בתחילת הדרך.

פרסום תגובה חדשה

test email